Home > Články > Rozhovor s trenéry mladších žáků

Rozhovor s trenéry mladších žáků

Rozhovor s Michalem Brabcem a Jiřím Winterem.

Přinášíme Vám rozhovor s trenéry mladších žáků - Brabim a Jiwim. Podíváme se na to, co tato kategorie během roku stihla, jak se vypořádává s několikaměsíčním lockdownem a co kluci plánují, jakmile bude možnost se opět potkávat.

Ahoj kluci, začneme obligátní otázkou. Co děláte v této zvláštní době?

Jirka: Ahoj! Já se ponořil do studia. Věnuji spoustu času učení a dělání všech možných úkolů a projektů do školy, co zvládnu. Mimo to trénuji s našimi mladšími žáky. Každý týden jim připravíme tréninky a následně si je s nimi taky odcvičíme.

Michal: Ahoj, asi všechno, co se v této době dá. Trénuji, pracuji, chodím do virtuální školy, píšu seminárky a mimo to i několik hodin týdně věnuju přípravě tréninků pro naše mladší žáky.

Co jste s mladšími žáky stihli za tu chvilku, co mohly probíhat tréninky?

Jirka: Stihli jsme toho docela dost na to, jakou krátkou dobu jsme měli. Začali jsme s jednoduchými herními návyky, na kterých jsme chtěli dál stavět a to šlo poměrně dobře. Například úplně první týdny jsme se zaměřili na pohyb s balónkem a využití středu a na posledním turnaji na ZČU se nám krásně ukázalo, že to funguje.

Michal: Ještě doplním, že jsme s našimi hráči a hráčkami nezačínali trénovat až v září, u mlžů jsme působili už od letní přípravy a drtivou většinu z nich jsme znali z elévů.

Jaký máte s mlži v této době program?

Michal: Individuální, i když jsme se snažili o nějaké tréninky venku, načasování bylo vždycky špatné. Vytvořili jsme soutěže a snažili jsme se, aby tréninky byly výzvou. Už se ale nemůžeme dočkat společného trénování.

Jirka: Držíme se teď v kontaktu pomocí společné WhatsApp skupiny a online seminářů. Tam probíráme jak florbal, tak hrajeme nějaké týmové hry.

Je něco, co jste chtěli tento rok stihnout, ale kvůli lockdownu se to nepodařilo a online komunikace je na to krátká?

Jirka: Toho je spousta. Od prakticky všech florbalových dovedností až po teambuildingové akce. Měli jsme třeba na každý měsíc naplánovanou jednu akci a od toho jsme si slibovali bližší vztahy v týmu a vytvoření společných zážitků i mimo florbal.

Michal: Jak říkal Jirka, snažili jsme se využít vše, co bylo v našich silách, aby se sportovní rozvoj dětí nezastavil, ale možnost hrát a budovat herní myšlení bohužel v individuálním tréninku nezlepšíme.

Bude vám tento rok chybět a nebo myslíte, že se dá na takto dlouhý výpadek navázat bez úhony?

Michal: Určitě bude chybět, ale bude chybět všem. Věříme, že jsme covidovou pauzu využili maximálně a naší prací bude ten roční výpadek co nejlépe nahradit.

Jirka: Máme před sebou nelehkou práci... Naštěstí ale florbal není individuální sport a my máme tu čest vést tým, který chce makat. To nám hráči dokazují po celou covidovou pauzu a my už se nemůžeme dočkat, až se společně vrhneme do práce.

Čím vás hráči nejvíce překvapili?

Jirka: Je těžké říci jednu věc. Za poslední rok nás překvapili mockrát a to jak příjemně, tak i nepříjemně. Ale všechno zlé je k něčemu dobré. Nejvíce nás asi překvapili v tom, jak rychle se přizpůsobovali novým tréninkům. Snažili jsme se to s Brabim stále nějak obměňovat a zkusili jsme třeba i formu, kdy si měli jeden trénink sestavit sami. A to až na pár výjimek zvládli dobře a tréninky vypadaly podobně jako ty od nás.

Michal: Souhlas, také je super, že celá řada z nich trénuje pravidelně a poctivě celou dobu několik tréninků týdně, což řekněme si, není lehké ani pro nás, natož pro děti.

A jak tedy trénujete vy dva?

Michal: V podstatě celou dobu jsme jeli tréninky s nimi. Soutěže jsme se totiž také účastnili. Přidávali jsme si do toho samozřejmě modifikace, a teď s ukončením soutěží už máme vlastní plán.

Co plánujete, jakmile se opatření rozvolní a my se budeme moci opět potkávat?

Jirka: Předpokládáme, že se opatření budou rozvolňovat postupně, takže hned, jak to půjde začneme s tréninky.

Michal: Hlavně budeme chtít hrát a hrát. Cokoliv. To herní myšlení bude potřeba znovu začít rozvíjet. Naším cílem bude určitě opět vypilovat herní návyky a kombinace, aby, až se dostaneme do haly, byly tyto věci v hlavách zažité a my se mohli zabývat florbalem.

Plánujete nějaké letní akce?

Michal: Pokud to půjde, 100%.

Jirka: Doufáme, že alespoň nějaké akce klapnou. Máme jich pár v jednání, ale nechceme zatím nic slibovat, když nevíme, co bude.

Co byste vzkázali hráčům, kteří již ztrácí po tak dlouhé době motivaci?

Jirka: Dnešní doba nám ukazuje, jak je mentální zdraví důležité. Choďte ven, dýchejte čerstvý vzduch a posouvejte svoje vlastní limity. A když už bude nejhůře, pusťte si písničku proti trudomyslnosti od Járy Cimrmana.

Michal: Jak říká Jirka, pokud už nemůžete domácí trénink ani vidět, neproseďte volný čas doma a věřte, že už je to otázka dnů a nejbližších týdnů, kdy se budeme moct pomalu vracet k normálu.


Partneři

Plze?
Plze?ský kraj
?eský florbal
NSA
M?stský obvod Plze? 3
M?stský obvod Plze? 1
Pešek technology
Účto 33
E.T.B. Solar
BSJ Group
Autoprodej Šrámek
Levná kanalizace
Atawa
LineaHome
SOS print
Česká obec sokolská
MCDAVID
Unihoc
Zone