Home > Články > Rozhovor s Lukášem Ščurkem

Rozhovor s Lukášem Ščurkem

Rozhovor s navrátilci mužského Áčka.

Posledním navrátivším do velbloudího kádru je plzeňský odchovanec Lukáš Ščurko. Velmi tichý a velmi šikovný gólman procestoval během dvou let republiku a vyzkoušel si hrát několik různých lig.

Ahoj Luky, nějakou dobu jsi nebyl viděn v plzeňské bráně. Prozraď nám, kde všude jsi byl.

Ahoj. Byl jsem na ročním hostování v Chomutově, poté jsem se vrátil do Plzně do nově vzniklého klubu Greyhounds Plzeň, kde jsem byl necelý půl rok, odtud jsem se vrátil zpět do FbC, ale po dalších dvou měsících jsem opět změnil barvy a to modrobílou za turnovskou zelenou, kde jsem byl na hostování do konce sezóny.

Jsi docela cestovatel. Vezmeme to tedy popořadě, proč sis vybral zrovna prvoligový Chomutov?

Nad variantou, že bych šel do jiného klubu jsem ani neuvažoval, ale potom jsem dostal nabídku od vedení Chomutova. Velkou výhodou bylo také to, že tam jezdil Jakub Šimek jakožto nový trenér Chomutova, který nás několik let trénoval v FbC. Navíc mě lákala myšlenka, že si zachytám první ligu.

Jaký byl největší rozdíl oproti Národní lize? Co ti toto hostování dalo?

Musím přiznat, že rozdíl byl veliký. Tempo a nasazení na tréninku bylo obrovské a já si několik týdnů musel zvykat na střely od prvoligových hráčů a na rychlost jednotlivých cvičení.

Co se týče zápasů, tak se mi první liga chytala překvapivě „snadněji“, jelikož hráči se dali lépe číst, takže jsem mohl více předpovídat, co bude následovat za pár okamžiků. Navíc obrana byla spolehlivá, takže mi hodně práce ulehčila.

Hostování mi přineslo hlavně zážitky, poznal jsem spoustu nových lidí. Celkově jsem poznal i jiný klub a jeho fungování.

Po působení v Chomutově ses sice vrátil do Plzně, nikoliv však do FbC. Část sezony jsi strávil v nově vzniklých Greyhounds, kteří v té době hráli Karlovarskou a Plzeňskou ligu mužů. Proč Tvé kroky vedly zrovna tam?

Šlo o nově vzniklý klub, který měl a stále má vizi, která se mi líbí. Navíc jedním ze zakladatelů a také trenérem je Jakub Šimek, se kterým jsem celou sezónu dojížděl do výše zmíněného Chomutova.

Splnilo to Tvá očekávání? Přeci jen takovýto posun z 1. ligy musí být znát.

Věděl jsem, že to bude velký skok, samozřejmě poslední liga nemůže mít takové kvality. Zjistil jsem díky tomu, že když někdo chytá první ligu, tak automaticky nemusí v poslední lize excelovat. Je těžké se na nějaké zápasy namotivovat, či chytat střely od hráčů, co ani neví, co dělají. Jen do míčku nějak plácnou a vymetou růžek branky. Takoví hráči jsou nepředvídatelní a o to těžší ta soutěž pro gólmany je.

Po dvou měsících u chrtů jsi tedy zamířil zpět k velbloudům, ale po pár zápasech ses přemístil do konkurenčního Turnova. Co Tě tam vedlo?

Už v létě mě Tonda (Antonín Palatínus) se Štěpánem (Štěpán Matěcha) přemlouvali, abych chytal za Turnov už od začátku sezóny. To jsem ale měl již domluvené hostování v Greyhounds Plzeň a poté návrat do FbC. Každopádně mě lákalo krýt záda Vojtovi a Tondovi (Palatínusovi). Navíc bych trávil více času se svojí přítelkyní (sestra hráčů Palatínusů).

Když jsem se vrátil do FbC, tak na tréninku bylo pravidelně pět gólmanů a v zápasech jsme se točili tři, takže každý chytal jeden zápas za tři týdny, což nebylo dobré ani pro jednoho z nás. Ani jeden nebyl v zápasovém tempu, tak jsem se s vedením domluvil na hostování v Turnově.

Můžeš tedy srovnat přístup těchto dvou týmů, které se v Národní lize pravidelně potkávají?

Turnov spoléhal na jednu lajnu, která dělala většinu bodů. V Plzni byly lajny více vyrovnané. To byl asi největší rozdíl.

Jaké to bylo chytat střely od svých v tu chvíli bývalých spoluhráčů z Plzně?

Během působení v Turnově jsme proti Plzni nehráli. Každopádně, i kdybychom na sebe narazili v play-off, tak bych nemohl nastoupit. To byla podmínka vedení FbC.

No a co teď, když vlastně nastupuješ proti svým ,,švagrům“? Fandí Tvá přítelkyně Tobě nebo svým bratrům?

To se budeš muset zeptat jí (smích). Každopádně si myslím, že by byla nejraději, kdyby zápas skončil 1:0 pro Turnov. Já bych nedostal moc gólů a bráchové by vyhráli.

Co bylo tedy důvodem k návratu do Plzně? A je Tvůj návrat již definitivní nebo můžeme očekávat opět nějaký přesun?

Já byl v Turnově spokojený, ale situace v brankovišti se změnila u obou klubů, což vedlo k návratu do FbC. Žádný přesun neplánuji, ale nikdy neříkej nikdy.

Aklimatizoval ses v Plzni rychle?

Tak to si myslím, že ani nebyla potřeba.

Jak trávíš dnešní nelehkou dobu?

Můj pokoj se stal učebnou, kanceláří i posilovnou, takže je to někdy matoucí. Kromě povinností do školy a práce, se snažím veškerý volný čas trávit s přítelkyní, díky které vždycky zapomenu, že nějaká nelehká doba je.

Nějaké individuální tréninky?

Snažím se cvičit aspoň doma.

Shrň v krátkosti současnou sezonu, která stihla být odehrána. Přeci jen se Vám docela dařilo.

Letošní sezóna začala nadějně. Máme silný a vyrovnaný tým, který si myslím, že může pomýšlet na nejvyšší příčky.

Až se nám soutěž opět rozběhne, jaký čekáš průběh?

Před přerušením soutěže se nám dařilo a já doufám, že v takových výsledcích budeme pokračovat, ale těžko odhadovat, jak nás tato velká pauza poznamená.

Hlavní partneři

Plze?
Plze?ský kraj
?eský florbal

Exkluzivní florbaloví partneři

Unihoc
Zone

Partneři

NSA
M?stský obvod Plze? 1
Autoprodej Šrámek
M?stský obvod Plze? 3
Pešek technology
Účto 33
E.T.B. Solar
Městský obvod Plzeň 4
BSJ Group
Levná kanalizace
Atawa
LineaHome
SOS print
Česká obec sokolská
MCDAVID
Jump family
Nadace čez
Krašovská
MO Plzeň 2

Partneři 1. ligy ČF

Exesport