Home > Články > Euro Floorball Tour je za námi

Euro Floorball Tour je za námi

Největší florbalová akce, která v Plzni kdy byla, se nadmíru vydařila. Česká reprezentace překvapila Švédy a Finy a končí na EFT druhá.

O uplynulém víkendu spolupořádal tým FbC Plzeň akci evropského formátu. Čeští florbalisté za sebou mají úspěšnou generálku na mistrovství světa a my jsme velice rádi, že toho mohl být náš klub součástí. Hala Lokomotiva se stala hostitelem prestižního turnaje čtyř zemí - Euro Floorball Tour 2021. Florbaloví nadšenci se tak mohli celý víkend kochat tím nejlepším florbalem, a to rovnou ve dvou kategoriích - muži a junioři do 19 let.

V mužských zápasech se přepisovala historie. Tým pod vedením Petriho Kettunena zahájil své představení proti Švýcarsku. Zde se opakoval neslavný scénář z posledních mistrovství světa, kde český výběr na „zemi hodinek“ nestačil. Výsledek prvního utkání tak potěšil hostující tým. Švýcarsko porazilo Česko 2:4.

Česko - Švýcarsko 2:4 (1:0, 0:3, 1:1)

V sobotu nastoupila Česká republika proti Švédsku. Utkání bylo na začátku velmi opatrné, první třetina skončila poměrem 1:1. Po přestávce to ale začalo vypadat, jako kdyby naše reprezentace jezdila na bruslích. Soupeře se podařilo dostat do velkého tlaku, a nakonec český výběr dosáhl senzace a podruhé v historii porazil Švédsko 6:3.

Česko - Švédsko 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)

Úvod nedělního zápasu vyšel lépe Finsku, které se dostalo do rychlého vedení 2:0. „Je to samozřejmě problém, když po chvilce prohráváte o dva góly. Chtěli jsme hlavně hrát. Věděli jsme, že mám ještě dost času na to se zápasem něco udělat a také jsme to dokázali,“ líčil po utkání Filip Forman.

Těsně před koncem úvodního dějství ale srovnal v přesilovce pět na tři povedenou ranou Filip Langer a zkraje prostřední periody rozjásal plzeňskou halu přesným zakončením Mikuláš Krbec. „Byla to rychlé akce a moc důležitý gól,“ ví střelec pražské Sparty. Severskému týmu se ale povedlo znovu uskočit a ve třetí třetině dokonce i vrátit do dvoubrankového náskoku.

Češi, tlačení fantastickým publikem, ale nakonec dokázali srovnat. Nejprve snížil ranou z pravého křídla Filip Forman a po něm se při hře v šesti prosadil Ondřej Němeček.

V závěru měli Finové několik tutovek, ty ale pochytal opět bravurní brankář Lukáš Bauer a rozhodnout tak musely samostatné nájezdy. V nich jsme nakonec viděli sedm sérií na obou stranách, ten vítězný si připsal Forman.

„Nervy jsem ani moc neměl. Už na tréninku jsme si probírali, kdo by jel případně nájezd, a já byl až ve druhé pětici. Vlastně jsem stál na konci střídačky se sundanou čelenkou a nemyslel jsem si, že bych vůbec mohl jet,“ popsal dění na lavičce před rozhodujícím momentem.

Nakonec ale vybrán byl a rozhodl. „Když se schylovalo k mému nájezdu, tak jsem čelenku opět nasadil a asi za minutu a půl přišel trenér, že jdu. Chtěl jsem udělat to, co dělám vždycky. Počkal jsem si na pohyb gólmana a vystřelil, což se i tentokrát povedlo,“ těšilo čerstvého juniorského šampiona.

Česko - Finsko 5:4pn (1:2, 1:1, 2:1)

Kategorie do 19 let byla stejně tak jako každý rok velmi vyrovnaná a dočkali jsme se mnoha pozoruhodných momentů. České mladé naděje bojovaly velmi statečně, avšak bylo zřetelné, že ostatní výběry mají zkušenostně navrch. Celý turnaj zahájila Česká republika proti výběru Švýcarska. Po velmi opatrné první třetině se v druhé části s brankami roztrhl pytel a česká reprezentace si na své konto připsala první, avšak bohužel poslední, výhru v poměru 6:3.

Česko U19 - Švýcarsko U19 6:3 (1:1, 4:1, 1:1)

Následující dva zápasy česká reprezentace nedokázala proměnit ve vítězné. Nejednalo se však o žádné debakly, nýbrž velmi vyrovnané výkony. Sobotní zápas proti Švédsku rozhodla druhá třetina. Češi měli výborný start do zápasu, po první siréně si do útrob místní haly odnesli dvoubrankové vedení. Poté ale došlo k poměrně nepříjemnému obratu a výsledek zápasu hovořil za vše. Švédsko porazilo Českou republiku 8:5.

Česko U19 - Švédsko U19 6:8 (2:0, 1:4, 2:4)

V nedělním utkání čeští mladíci okusili, jak umí být severní vítr krutý. Od počátku utkání proti Finsku tahal domácí výběr za kratší konec a byl nucen pouze korigovat skóre. Česko tedy podlehlo Finsku 4:6.

Česko U19 - Finsko U19 4:6 (0:3, 3:2, 1:1)

Celý turnaj U19 ovládl výběr Finska, který nezaznamenal jedinou porážku. Celkové druhé místo bralo Švédsko, třetí místo pro Českou republiku a na posledním místě se umístil výběr Švýcarska.

Děkujeme za veškerou podporu, kterou jste nám při pořádání EFT 2021 poskytovali. Jsme velice hrdí, že jsme tuto akci mohli pořádat. To se týká jak samotné organizace, tak také úspěchu našich reprezentantů. Věříme, že jste si to užili s námi.