Home > Články > Velbloudí štafeta pokračuje

Velbloudí štafeta pokračuje

Rozhovor s Matějem Voštou.

Přinášíme Vám další díl Velbloudí štafety - tentokrát se střelcem netradičních gólů Matějem Voštou.

Pokud tento týdeník čtete poprvé, jedná se o obsáhlé rozhovory s hráči, kde se ptáme jak na praktické otázky, zajímavosti, tak otázky z lehčího soudku a vždy rozhovor zakončíme nominací dalšího hráče k rozhovoru.

Věk: 20 let
Post: útočník
Mateřský klub: FbC Plzeň
Počet odehraných zápasů v základní části: 22
Body v základní části: 13 (8 gólů, 5 asistencí)
Trestné minuty: 10

Ahoj Matěji,

k dnešnímu rozhovoru Tě nominoval Tvůj spoluhráč Pepča Tomášek. Teď máš možnost mu poděkovat nebo jeho volbu okomentovat.

Tímto bych chtěl panu Josefovi velice poděkovat, protože alespoň nějak zaplním své chvíle nudy.

Jsi odchovanec FbC Plzeň. Popiš nám svoji cestu.

V FbC jsem začal hrát se svým bráchou již v přípravce. Náš první trénink byl na legendární sokolovně na Roudné, kam si chodím s kluky zahrát dodnes. V FbC působím téměř již od začátku, až na dva roky, kdy jsem hrál v Praze.

Jak jsi zmínil, společně s Tebou v FbC vyrostl také Tvůj starší bratr Ondra, který nyní hraje za Chodov, předtím ve Švýcarsku. Panuje mezi Vámi rivalita? Hecujete se navzájem před zápasem?

Rivalita mezi námi určitě panuje, ale jen taková ta ze srandy, ne že bychom se kvůli tomu třeba pohádali. Nejvíce žárlil při již několikrát zmiňovaném turnaji Czech Open 2019, když zjistil, že jsme postoupili z posledního místa ve skupině až do finále PRO kategorie.
Před zápasy se moc společně nehecujeme. Asi to bude tím, že se skoro nikdy před zápasem nevidíme, takže si maximálně občas něco napíšeme.

Než se dostaneme k současné sezóně, shrň nám v krátkosti pocity z Tvého dosavadního působení v mužském Áčku v předchozích sezonách?

Za plzeňské Áčko hraji již třetím rokem. První sezónu jsem hrál jak KB ligu tak i Národní ligu, takže jsem nestihl každý zápas Áčka. Myslím si, že za tu dobu jsem si v lajně zahrál se všemi spoluhráči, kteří v tu dobu také nastupovali.

Dostáváme se tedy k nedávno ukončené sezoně. Jak ji hodnotíš z týmového a osobního hlediska?

Začátek sezóny byl neskutečný! Plnili jsme všechno tak, jak jsme měli. Poté přišel klasický FbC syndrom, kdy jsme prohráli pár zápasů v řadě a už to s námi jelo z kopce. Naštěstí jsme vydrželi a mohli jsme si konečně po pár letech zahrát play-off.

Sezona Vám skončila v rozběhnutém play-off vinou vyšší moci. Jaké byly Tvé pocity v pátek 13.3. bezprostředně po tom, co jsi zjistil, že si tento rok již nezahraješ? Jak ses s tím vyrovnal?

Asi jen budu opakovat to, co řekli na tuto otázku ostatní spoluhráči. Do teď mě to štve, ale bohužel se s tím nic nedalo udělat.

Jak trávíš dny teď doma? Dostane se nějaký čas i na florbal? Ve videu jsi nám prozradil, že máš úplně výborné podmínky pro běhání. A také vtipného psa.

Pár týdnů zpátky vypadal můj každý den úplně stejně. Přes den učení a letní příprava, večer hraní na počítači. Na florbal se tolik času nedostalo. Branku sice doma mám, ale jen venku, protože doma to mám zakázané :D. Takže si vezmu jen starou florbalku a párkrát si vystřelím na branku, ale to je z florbalové stránky vše. Spíše plním letní individuální přípravu.


Právě Vám začala týmová letní příprava. Těšil ses, až se opět uvidíš s ostatními? Baví tě toto období sezony nebo to bereš jako nutné zlo, než opět zamíříte do haly?

Určitě jsem se těšil. Doma už mi z toho hrabalo a potřeboval jsem už konečně slyšet klasické FbC hlášky. Asi každý má raději tréninky v hale, ale letní přípravu jako trest neberu.

V FbC Plzeň nepůsobíš pouze jako hráč, ale také jako trenér. Jaký v tom vidíš rozdíl? Co z toho Tě víc baví?

Zatím trénuji starší žáky jen jednou týdně, takže tím trénováním toho moc v FbC neodvedu. Více mě baví role hráče, ale to podle mě každého z mých spoluhráčů, kteří také trénují.

Co očekáváš od nastávající sezony?

Nevím, co vše očekávat, ale chtěl bych, abychom celou sezónu podávali rovnoměrné výkony. Ne jako uplynulou sezónu, kdy se to dost střídalo.

Zajímavosti

Jaký týmový zážitek na hřišti v Tobě zanechal největší stopu za tu dobu, co jsi v FbC?

Největší týmový zážitek byl podle mě celé play-off Czech Open 2019. Bylo neuvěřitelné, jak jsme z posledního místa ve skupině prošli až do finále přes prvoligové týmy. Nebudeme si ale nic nalhávat, štěstíčko tam bylo.

A Tvůj osobně nejlepší moment v FbC?

Zápas, na který vzpomínám asi nejraději, byl v play-off v KB lize juniorů, kdy jsme hráli druhý zápas v Ostravě. Mít 24 střel na bránu, když oni na nás vystřelili asi 60x a stejně vyhrát 11:8? To se tak často ve florbale nevidí.

A co nejhorší moment, který jsi v FbC zažil?

Nejhorší momenty si pamatuji jen z nižších kategorií, kdy jsme vždy jednoznačně vyhrávali až na zápasy se třemi soupeři - Slavií, Stodem a Vary. Prohra proti nim znamenala týmový smutek a slzy.

Z lehčího soudku

Na začátku jsi byl uveden jako střelec netradičních gólů. Můžeš si vzpomenout na ten nejbizarnější?

Jak by řekla většina spoluhráčů: tvoje góly jsou vždycky jenom náhoda. Můj jednoznačně nejbizarnější gól byl minulý rok v play-down proti Kadani. Běžel jsem prakticky sám na bránu a tak 3 metry od brankoviště jsem si řekl, proč bych nezkusil freestyle. Zatáhl jsem, “vystřelil”. Mířil jsem na vzdálenější - na teploměr, jenže náhoda vystřídala neštěstí a míček rychlostí želvy projel gólmanovi mezi nohama.

V Áčku jste poměrně vyhlášení tím, že se spolu nenudíte. Můžeš prozradit nějakou zákulisní historku spojenou s florbalem, kterou považuješ za rozumnou ke zveřejnění?

Všechny dobré historky by neměly spatřit denní světlo. Takže přikládám jen takovou průměrnou. Opět se vrátíme do play-off Czech Open 2019. Po vyhraném semifinále jsme se se spoluhráči odebrali z ubytovny do jednoho tamějšího podniku, kde se konala oficiální CO party. Po cestě tam, jsme se rozhodli, že neznámým spolucestujícím zpříjemníme večer naším nezapomenutelným pěveckým vystoupením. Jelikož už byla večerní hodina, tak jsme vystupovali jen pro pár příznivců, ale věřím, že postupem času se naše obecenstvo rozroste na stovky.

Nominace

Kterého svého spoluhráče bys nominoval k dalšímu rozhovoru?

Když jsme nyní takzvaně „OFF-SEASON“, tak bych rád nominoval klučinu se stejnou přezdívkou - Fildu „Starého“ Nového. Jedná se o naši oporu nejen na hřišti, ale také při výjezdních utkáních, když se staví v mekáči, protože jako jediný z nás má slevovou kartičku.

Děkujeme Ti Matěji za rozhovor a přikládáme Tvou vtipnou fotku.

Partneři

Plze?
Plze?ský kraj
?eský florbal
MŠMT
M?stský obvod Plze? 3
M?stský obvod Plze? 1
Pešek technology
Účto 33
E.T.B. Solar
BSJ Group
Autoprodej Šrámek
Levná kanalizace
Atawa
LineaHome
SOS print
Česká obec sokolská
MCDAVID
Unihoc
Zone